UMÓW SIĘ NA BADANIE

42 208 10 00

Klub Pacjenta wizjaMED

Najczęściej zadawane pytania Pacjentów

To metoda obrazowania umożliwiająca uzyskanie bardzo szczegółowych obrazów narządów i tkanek. Uzyskiwanie obrazów oparte jest na oddziaływaniu falami radiowymi o różnej częstotliwości na organizm umieszczony w silnym polu magnetycznym.
Na badanie rezonansem magnetycznym nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Z uwagi na to, że jest to badanie bezpieczne – można wykonać to badanie bez skierowania.
Badanie jest bezpieczne. Pacjent nie jest poddawany działaniu promieniowania jonizującego.
Badanie można powtarzać kilkukrotnie. Można też bez obaw o swoje zdrowie poddawać się badaniom różnych części ciała w krótkich odstępach czasu, bez negatywnego wpływu na zdrowie.
Wszystko zależy od tego co należy zdiagnozować. Lekarz kierujący na badanie powinien określić jaki rodzaj diagnostyki jest odpowiedni do ewentualnego schorzenia pacjenta. W wielu przypadkach rezonans magnetyczny może zastąpić tomografię komputerową. Na badanie rezonansem magnetycznym nie potrzeba skierowania. Tomografia komputerowa, nawet wykonana w trybie badań płatnych wymaga skierowania od lekarza.
Badanie można wykonać z podaniem kontrastu jak i bez kontrastu. Decyzja o zastosowanej metodzie powinna być oparta na indywidualnej ocenie stanu klinicznego pacjenta. Kontrast pozwala na dokładniejszą ocenę zmian zapalnych, nowotworowych oraz struktury naczyń. Można wykonać najpierw badanie bez kontrastu i sprawdzić swój stan zdrowia. Jeżeli cokolwiek będzie budziło Twoje wątpliwości albo lekarza kierującego – można wykonać badanie z kontrastem. Wykonując je ponownie w wizjaMED, dopłacamy tylko za kontrast.
 • wszczepione urządzenia elektryczne: rozrusznik, kardiowerter-defibrylator, neurostymulatory, implanty ślimakowe
 • obecność metalowych (magnetycznych) materiałów w ciele
 • w przypadku implantów ortopedycznych, naczyniowych, protez niezbędna jest pełna dokumentacja z ośrodka, który implantował w/w z wyraźną informacją dot. użytych materiałów (nie każdy rodzaj implantu jest przeciwwskazaniem do rezonansu magnetycznego).
Rezonans magnetyczny serca można wykonać bez skierowania. Na podstawie badania jesteśmy
w stanie uzyskać następujące informacje:

 • określenie przyczyny niewydolności serca
 • zdiagnozowanie choroby niedokrwiennej serca
 • ocena zmian po zawale mięśnia sercowego
 • kardiomiopatie
 • ocena etiologii ocena wad zastawkowych (np.; stenoza, niedomykalność)
 • zmiany ogniskowe oraz skrzepliny
 • choroby osierdzia
 • stany zapalne
 • ocena obszarów niedokrwienia
 • przed ewentualnym zabiegiem
 • zapalenia mięśnia sercowego
 • określenie lokalizacji blizn po procesach zapalnych (takich jak sarkoidoza, wirusowe lub bakteryjne zapalenie mięśnia sercowego) i niedokrwiennych po przebytych zawałach
 • zaburzenia rytmu serca
Bóle głowy to najczęstszy powód wykonywania rezonansu magnetycznego głowy u pacjentów. Często już przed wizytą u neurologa pacjenci wykonują rezonans magnetyczny głowy i z płytą i opisem badania udają się na konsultację do neurologa celem przyspieszenia procesu diagnostycznego. Jeżeli lekarz zdiagnozuje jakąkolwiek nieprawidłowość, na pewno zaleci dalszą diagnostykę np.; wykonanie badania rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem.
Rezonans magnetyczny możemy wykonać wtedy kiedy sami chcemy sprawdzić swój stan zdrowia i/lub lekarz lub rehabilitant skieruje nas na takie badanie. Rezonans magnetyczny możemy wykonywać profilaktycznie. Może być on też etapem diagnostyki i pierwszym krokiem do podjęcia decyzji o leczeniu, ewentualnie operacji czy rehabilitacji. Lepiej diagnozować niż leczyć. Wczesna diagnostyka daje więcej szans na wyleczenie.
Badanie rezonansem magnetycznym średnio trwa około 40 minut. W zależności od badanego obszaru ciała trwa od 20 minut (diagnostyka jednego odcinka kręgosłupa) do 60 minut (np.; rezonans miednicy z kontrastem).
Samo badanie jest bezbolesne. Podczas badania pacjent może odczuwać dyskomfort związany
z hałasem, ale przy zastosowaniu stoperów do uszu oraz słuchawek – hałas zostaje przytłumiony.
Osoby z klaustrofobią powinni korzystać z rezonansów z większym otworem wjazdowym. Posiadamy taki w Pracowni Rezonansu Magnetycznego w Pabianicach. Jeżeli wykonanie badania mimo szerszego otworu rezonansu magnetycznego okaże się niemożliwe pozostaje poszukanie pracowni, w której wykonuje się rezonans magnetyczny ze znieczuleniem lub za pomocą rezonansu magnetycznego otwartego (beztubowego).
Enterografia to badanie wspomagające rozpoznanie chorób zapalnych jelita. Pozwala ustalić zaawansowanie choroby oraz umożliwia monitorowanie pacjentów podczas leczenia.

Badanie uwidocznia zarówno ścianę jak i światło jelit. Podczas badania oceniana jest także tkanka tłuszczowa krężki oraz węzły chłonne a także ewentualny płyn w jamie otrzewnej. W badaniu widoczne są także pozostałe narządy miąższowe jamy brzusznej (wątroba, trzustka, śledziona, nerki, nadnercza), ale enterografia nie jest badaniem polecanym do dokładnej oceny zmian w tych narządach (do tego służą celowane badania jamy brzusznej).

Badanie zawsze odbywa się ze wzmocnieniem kontrastowym, wobec powyższego należy się do badania odpowiednio przygotować.

Poza tym na dwa dni przed badanie zastosować dietę lekkostrawną.

Wskazania do wykonania:

 • choroba zapalna jelit (np. choroba Leśniowskiego – Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita, inne zapalenia jelit)
 • guzy
 • duże polipy
 • zmiany pozajelitowe wpływające na jelita
 • ropnie
 • przetoki
 • nacieki ściany jelita
 • zwężenie jelit

Przed badaniem pacjent jest pojony dużą ilością płynu (ok. 1,5 l) w celu wypełnienia i rozdęcia jelit oraz napięcia ścian jelit. Poza tym pacjent ma podawany dożylnie lek zwiotczający mięśniówkę gładką jelit, w celu uniknięcia artefaktów ruchowych od perystaltyki jelit na obrazach. Podawany jest również środek kontrastowy w celu lepszego uwidocznienia zmian.

Enterokolonografia to badanie enterografii rozszerzone o diagnostykę jelita grubego. Badanie nie zastępuje kolonoskopii, ale może być pomocne w sytuacjach kiedy wykonanie kolonoskopii nie jest możliwe.

Badanie zawsze odbywa się ze wzmocnieniem kontrastowym, wobec powyższego należy się do badania odpowiednio przygotować. Poza tym na dwa dni przed badanie zastosować dietę lekkostrawną w celu oczyszczenia jelita grubego.

Oprócz pojenia pacjent może mieć wykonaną wlewkę odbytniczą w celu wypełnienia końcowej części jelita grubego.

Jest to badanie umożliwiające ocenę całego jelita w chorobie potencjalnie wieloogniskowej – np., w chorobie Leśniowskiego – Crohna oraz umożliwiające diagnostykę w kierunku ewentualnego raka jelita.

Opis badania można odebrać osobiście w pracowni diagnostycznej lub może zostać wysłany do pacjenta na adres mailowy wskazany przez pacjenta. W przypadku, kiedy pacjent nie może odebrać opisu osobiście – może upoważnić inną osobę do odbioru jego opisu, musi być to upoważnienie pisemne, złożone osobiście w rejestracji pracowni diagnostycznej.
Rezonans magnetyczny kręgosłupa wykonuje się w następujących odcinkach: C (odcinek szyjny), TH (odcinek piersiowy) oraz L-S (odcinek lędźwiowy). Są to trzy odrębne badania. Jeżeli pacjent chce zbadać sobie cały kręgosłup – nie ma ku temu przeciwwskazań. Badanie trzech odcinków trwa około 60 minut. W naszych pracowniach diagnostycznych, jeżeli pacjent zdecyduje się na wykonanie więcej niż jednego odcinka kręgosłupa, tego samego dnia – możemy udzielić 10 % rabatu.
W pracowni diagnostycznej w Łodzi, na ul. Okólnej 181 mamy możliwość wykonania badania za pomocą rezonansu magnetycznego podczas naturalnego snu. Dziecko zasypia w kolorowym pokoju usypiań, który znajduje się blisko rezonansu magnetycznego. Rodzic przenos dziecko i wykonujemy badanie podczas naturalnego snu dziecka.
Jeżeli pacjentowi bardzo zależy na opisie najpóźniej po 72 godzinach po wykonanym badaniu, może skorzystać z badania w trybie VIP.

Chcesz wykonać badanie?

Umów się telefonicznie
albo skorzystaj z e-rejestracji.

42 208 10 00

e-rejestracja

Go to top