Badanie rezonansem magnetycznym jest znane i powszechnie stosowane w medycynie. Wciąż jednak wiadomość o skierowaniu na MRI wzbudza w wielu pacjentach niepokój i rodzi wątpliwości. Źródłem niepokoju jest zwykle niewiedza. Rozprawiamy się z kilkoma popularnymi mitami na temat rezonansu magnetycznego i zachęcamy do podzielenia się artykułem z osobami, które niepokoją się badaniem!
MIT: Badanie w rezonansie jest bolesne i nieprzyjemne.
FAKTY: Jednym z pierwszych pytań, jakie zadaje sobie każda osoba skierowana na nieznane jej dotąd badanie, jest „czy to boli?”. Widać to także po najczęstszych wynikach w wyszukiwarkach internetowych. Uspokajamy, że badanie jest całkowicie bezbolesne. To prawda, że podczas badania wykorzystuje się pole magnetyczne oraz promieniowanie elektromagnetyczne w paśmie fal radiowych, jednak gdyby miało ono powodować ból, podobne odczucia musiałoby dawać np. stanie blisko telewizora…
Dyskomfort może wynikać z tego, że w rezonansie pacjent musi leżeć przez dłuższy czas nieruchomo, dodatkowym czynnikiem który może stresować pacjenta jest charakterystyczny hałas generowany przez pracujący aparat. Producenci rezonansów magnetycznych zwrócili uwagę na problem nieprzyjemnego hałasu, większość nowoczesnych aparatów redukuje dźwięk do 97%. W naszych pracowniach pacjenci otrzymują słuchawki lub zatyczki do uszu dla większego komfortu badania.
MIT: Podczas badania odcięty jest dopływ powietrza i można się udusić.
FAKTY: Bywa tak, że widok sprzętu do MRI budzi w pacjentach niepokój i obawę o uduszenie. Nie ma jednak takiego zagrożenia! W aparacie do badania rezonansem magnetycznym znajduje się nawiew powietrza, a w pomieszczeniu dla komfortu pacjenta cały czas włączona jest klimatyzacja.
Bez obaw – wszystkie rezonanse magnetyczne są wyposażone w tzw. „gruszkę bezpieczeństwa” którą w przypadku złego samopoczucia wystarczy ścisnąć – technik natychmiast przerywa badanie. Komfort pacjenta podczas badania to nasz priorytet. Dlatego wprowadziliśmy nową usługę w łódzkiej pracowni RM – znieczulenie krótkie dożylne, które pozwala wykonać badanie osobom cierpiącym na klaustrofobię, dzieciom oraz osobom z lękami.
MIT: W trakcie badania jest się narażonym na szkodliwe promieniowanie.
FAKTY: Badania z wykorzystaniem pola magnetycznego oraz promieniowania często budzą w pacjentach obawy o bezpieczeństwo organizmu. Badanie rezonansem jest bezpieczne. Podczas MRI wykorzystuje się pole magnetyczne oraz fale radiowe. Nie stosuje się promieniowania rentgenowskiego, którego często obawiają się pacjenci. Natężenie i energia pola magnetycznego są ściśle kontrolowane, a badanie rezonansem może być powtarzane w krótkim odstępie czasu.
MIT: Podczas badania w rezonansie zawsze bada się od razu całe ciało.
FAKTY: Oczywiście – istnieje badanie całego ciała tzw badanie „Whole Body”, które obrazuje ogniska zapalne w ciele. Jest to dobry wybór dla pacjentów, którzy przez wiele lat nie badali się profilaktycznie. W przypadku otrzymania wyniku informującego, gdzie są umiejscowione zmiany – należy powtórzyć badanie na konkretnym fragmencie ciała.
W naszych pracowniach rezonansu magnetycznego wykorzystujemy aparaty które posiadają tzw. szerokie spectrum badań.
MIT: Nie można wykonywać badania u kobiet w ciąży.
FAKTY: Kobiety w ciąży nie powinny wykonywać niektórych badań, powstaje więc pytanie, czy tak samo jest z rezonansem.
Na szczęście możemy uspokoić przyszłe mamy, badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczniejsze od badań związanych z promieniem rentgenowskim.
Ważne tylko, aby z badaniem poczekać do II trymestru ciąży.
W I trymestrze nie powinno się wykonywać MRI.
Jest to też świetne badanie diagnostyczne oceny patologii ciąży, znacznie bardziej szczegółowe niż USG, co lepiej pozwala lekarzom przygotować się do podjęcia natychmiastowych działań u chorego noworodka.