Jak możesz umówić się na badanie rezonansem?
ZADZWOŃ
Zadzwoń na 42 208 10 00 i umów się do dowolnej pracowni rezonansu magnetycznego wizjaMED. Jeden numer do wszystkich pracowni.
Szybko znajdziemy dogodną datę i godzinę badania oraz odpowiemy na wszelkie pytania.
ZOSTAW NUMER – ODDZWONIMY
Chcesz żebyśmy zadzwonili do Ciebie – zostaw numer oddzwonimy.
E-REJESTRACJA
Nie chcesz dzwonić? Nie chcesz marnować swojego czasu? Zapisz się na badanie przez e-rejestrację. To tylko kilka kliknięć i informacja z datą badania trafi na Twoją skrzynkę mailową. Następnie rejestratorka wizjaMED zadzwoni, aby potwierdzić wizytę i odpowiedzieć na ewentualne pytania.
Sprawdź cenę badania rezonansem magnetycznym
Jakie dokumenty są niezbędne, aby wykonać badanie?
Co trzeba ze sobą zabrać na badanie?
BADANIE PRYWATNE BEZ KONTRASTU
Badanie bez kontrastu nie wymaga żadnego przygotowania.
Na badanie prywatne rezonansem magnetycznym bez kontrastu zabierasz:
- dowód osobisty lub inny dokument koniecznie ze zdjęciem np. prawo jazdy, paszport
- okulary, jeżeli używasz ich do czytania.
WAŻNE:
Przed badaniem musisz wypełnić dokumenty niezbędne do bezpiecznego wykonania badania. Możesz to zrobić w wizjaMED lub pobrać, wydrukować i uzupełnić je w domu. Prosimy nie podpisuj ich w domu! Podpisy pod dokumentami złożysz w rejestracji wizjaMED.
Kliknij, aby pobrać następujące dokumenty:
- adres mailowy własny lub kogoś z rodziny/znajomych, jeżeli zechcesz otrzymać opis na wskazany przez Ciebie w dokumentacji medycznej adres mailowy
- adres zamieszkania i numer PESEL osoby, którą chcesz upoważnić do odbioru Twojego wyniku (płyty z nagranym badaniem i opisu wykonanego badania), jeżeli sam nie chcesz/nie możesz odebrać wyniku z naszej pracowni, a nie posiadasz adresu mailowego na którego możemy wysłać opis badania.
Jeżeli wykonywałeś wcześniej badanie w innej pracowni diagnostycznej i chcesz aby Twoje aktualne badanie zostało porównane z badaniem wykonanym wcześniej – zabierz ze sobą dokumentację medyczną (płytę, opis badania) z poprzedniego badania.
UWAGA! WAŻNE!
Aby wykonać prywatnie badanie rezonansem magnetycznym, nie jest wymagane skierowanie od lekarza.
BADANIE REFUNDOWANE BEZ KONTRASTU
Jeżeli wykonujesz badanie bez kontrastu na NFZ obowiązują wszystkie podpunkty wymienione w badaniu prywatnym bez kontrastu, a dodatkowo w ciągu dwóch tygodni (14 dni) od dnia, w którym umówiłeś się na badanie, prosimy o dostarczenie SKIEROWANIA na badanie od lekarza.
PAMIĘTAJ!
Brak dostarczonego skierowania upoważnia nas do skreślenia Cię z listy Pacjentów oczekujących na badanie. Pamiętaj NFZ refunduje Twoje badanie, ale wymaga określonych procedur i terminów.
BADANIE PRYWATNE / REFUNDOWANE Z KONTRASTEM
Obowiązują wszystkie w/w podpunkty, a dodatkowo prosimy:
- wykonaj z krwi badanie poziomu kreatyniny (najpóźniej 7 dni przed terminem badania)
- wykonaj z krwi badanie poziomu TSH (dotyczy pacjentów, którzy chorują na nadczynność tarczycy)
- przyjdź na czczo (nie jedz 3-4 godziny przed badaniem)
- jeżeli chorujesz na cukrzycę, na 24h przed badaniem i 24h po badaniu, odstaw leki. Jeżeli zażywasz insulinę, zażywaj ją bez żadnej przerwy. Odstawienie dotyczy tylko leków.
Na badanie prywatne z kontrastem wymagane jest skierowanie.
– to czas potrzebny na dopełnienie formalności w rejestracji.
Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje, które ułatwią Ci przygotowania do badania.
Masz pytania dotyczące badania?
Dzwoń. Pisz. Na pewno odpowiemy i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.
Rezonans magnetyczny – jak przebiega badanie?
Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie, które pozwala uzyskać obrazy przekrojów narządów wewnętrznych ludzkiego ciała. Umożliwia to zlokalizowanie zmian chorobowych, co jest niezbędne do podjęcia właściwego leczenia.
Podczas badania musisz leżeć nieruchomo. Urządzenie może pracować dość głośno, ale otrzymasz od nas zatyczki do uszu i/lub słuchawki, które zminimalizują hałas. Twoim jedynym zadaniem jest spokojne leżenie. Podczas badania nasi technicy zadbają o Twoje poczucie komfortu i bezpieczeństwo.
I co dalej? Wynik badania
Po badaniu otrzymujesz wynik, który składa się z:
płyty z wykonanego badania
Płytę otrzymujesz już w dniu wykonania badania i z tą płytą możesz udać się do lekarza, który skierował Cię na badanie.
Aby odebrać gotowy opis, możesz ponownie nas odwiedzić lub, jeśli wyraziłeś zgodę, prześlemy go na wskazany przez Ciebie adres mailowy. Otrzymasz powiadomienie SMS wraz z kodem weryfikacyjnym, który będzie niezbędny do odczytania opisu badania.
Najczęściej zadawane pytania Pacjentów
Na badanie prywatne z kontrastem wymagane jest skierowanie.
- wszczepione urządzenia elektryczne: rozrusznik, kardiowerter-defibrylator, neurostymulatory, implanty ślimakowe
- obecność metalowych (magnetycznych) materiałów w ciele
- w przypadku implantów ortopedycznych, naczyniowych, protez niezbędna jest pełna dokumentacja z ośrodka, który implantował w/w z wyraźną informacją dot. użytych materiałów (nie każdy rodzaj implantu jest przeciwwskazaniem do rezonansu magnetycznego).
w stanie uzyskać następujące informacje:
- określenie przyczyny niewydolności serca
- zdiagnozowanie choroby niedokrwiennej serca
- ocena zmian po zawale mięśnia sercowego
- kardiomiopatie
- ocena etiologii ocena wad zastawkowych (np.; stenoza, niedomykalność)
- zmiany ogniskowe oraz skrzepliny
- choroby osierdzia
- stany zapalne
- ocena obszarów niedokrwienia
- przed ewentualnym zabiegiem
- zapalenia mięśnia sercowego
- określenie lokalizacji blizn po procesach zapalnych (takich jak sarkoidoza, wirusowe lub bakteryjne zapalenie mięśnia sercowego) i niedokrwiennych po przebytych zawałach
- zaburzenia rytmu serca
z hałasem, ale przy zastosowaniu stoperów do uszu oraz słuchawek – hałas zostaje przytłumiony.
Badanie uwidocznia zarówno ścianę jak i światło jelit. Podczas badania oceniana jest także tkanka tłuszczowa krężki oraz węzły chłonne a także ewentualny płyn w jamie otrzewnej. W badaniu widoczne są także pozostałe narządy miąższowe jamy brzusznej (wątroba, trzustka, śledziona, nerki, nadnercza), ale enterografia nie jest badaniem polecanym do dokładnej oceny zmian w tych narządach (do tego służą celowane badania jamy brzusznej).
Badanie zawsze odbywa się ze wzmocnieniem kontrastowym, wobec powyższego należy się do badania odpowiednio przygotować.
Poza tym na dwa dni przed badanie zastosować dietę lekkostrawną.
Wskazania do wykonania:
- choroba zapalna jelit (np. choroba Leśniowskiego – Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita, inne zapalenia jelit)
- guzy
- duże polipy
- zmiany pozajelitowe wpływające na jelita
- ropnie
- przetoki
- nacieki ściany jelita
- zwężenie jelit
Przed badaniem pacjent jest pojony dużą ilością płynu (ok. 1,5 l) w celu wypełnienia i rozdęcia jelit oraz napięcia ścian jelit. Poza tym pacjent ma podawany dożylnie lek zwiotczający mięśniówkę gładką jelit, w celu uniknięcia artefaktów ruchowych od perystaltyki jelit na obrazach. Podawany jest również środek kontrastowy w celu lepszego uwidocznienia zmian.
Enterokolonografia to badanie enterografii rozszerzone o diagnostykę jelita grubego. Badanie nie zastępuje kolonoskopii, ale może być pomocne w sytuacjach kiedy wykonanie kolonoskopii nie jest możliwe.
Badanie zawsze odbywa się ze wzmocnieniem kontrastowym, wobec powyższego należy się do badania odpowiednio przygotować. Poza tym na dwa dni przed badanie zastosować dietę lekkostrawną w celu oczyszczenia jelita grubego.
Oprócz pojenia pacjent może mieć wykonaną wlewkę odbytniczą w celu wypełnienia końcowej części jelita grubego.
Jest to badanie umożliwiające ocenę całego jelita w chorobie potencjalnie wieloogniskowej – np., w chorobie Leśniowskiego – Crohna oraz umożliwiające diagnostykę w kierunku ewentualnego raka jelita.
w pracowni diagnostycznej lub może zostać wysłany do pacjenta na adres mailowy wskazany przez pacjenta. W przypadku, kiedy pacjent nie może odebrać opisu osobiście – może upoważnić inną osobę do odbioru jego opisu, musi być to upoważnienie pisemne, złożone osobiście w rejestracji pracowni diagnostycznej.